Asertywność. Być sobą! – to cyfrowa książeczka, opowiadająca prostymi słowami o asertywnej postawie. Znajdziesz tu ponad 30 ilustrowanych stron z kluczowymi koncepcjami, ważnymi autorami oraz propozycją konkretnych metod dla rozwijania własnej asertywności.
Dowiesz się tu m.in:
Jaką złotą zasadę asertywności podał Herbert Fensterheim?
Po czym poznać postawy nieasertywne: uległość i agresję?
Jak sformułować asertywną odmowę?
Jak się bronić przed atakami ze strony innych ludzi?
Czego o asertywności uczy nas aikido?
Co to znaczy być asertywnym względem samego siebie?
Tak, jak każde państwo, żeby istnieć, musi posiadać własne terytorium, także człowiek potrzebuje swojego terytorium psychicznego, gdzie może swobodnie żyć.
Człowiek buduje swoje wewnętrzne terytorium poprzez samostanowienie i obronę własnych praw, to one właśnie stanowią granice. Jeśli człowiek sam nie określa swoich praw – inni, choćby z konieczności – zrobią to za niego. Kto nie ma i nie broni swoich wewnętrznych granic, z pewnością prędzej czy później, straci własną integralność psychiczną.
Uległość / Wycofanie
Uległość łączy się z lękiem interpersonalnym. Osoba uległa nie potrafi realizować własnych praw w relacjach z innymi ludźmi. Właściwie, boi się tych innych, dlatego unika konfliktów czy choćby drobnej konfrontacji.
Zachowanie uległe:
1. Samowyrzeczenie. Niskie poczucie własnej wartości. 2. Zahamowanie ekspresji swoich uczuć, myśli, opinii. 3. Oddawanie innym decyzji i odpowiedzialności za siebie i własne życie. 4. W sferze uczuć dominuje poczucie winy, żal i poczucie bezradności.
Agresja / Dominacja
W potocznym rozumieniu wielu ludzi myli asertywność z agresją i dominacją. Kiedy jesteś agresywny, dbasz tylko o swoje prawa i realizujesz je kosztem praw innych ludzi. Podkreślmy zatem, że to nie jest asertywność.
Zachowanie agresywne:
1. Dowartościowanie siebie kosztem innych (np. poniżanie innych słownie). 2. Wyładowanie trudnych uczuć na drugiej osobie (krzykiem, gestem). 3. Decydowanie za innych. Kontrolowanie życia innych dorosłych ludzi. 4. Osiągnięcie celu czy zrealizowanie swojej potrzeby kosztem innych.